Import samochodów z Japonii – wstęp

Nie od dziś wiadomo, że Japonia zbudowała wiele ciekawych samochodów. Sporo modeli oferowanych niegdyś przez japońskie koncerny stało się wręcz obiektem kultu. Co więcej, japońscy fani czterech kółek uwielbiają również auta europejskie czy amerykańskie. Wysoko rozwinięta kultura motoryzacyjna i niejednokrotnie pedantyczne dbanie o samochody powoduje, że możemy znaleźć tam prawdziwe perełki w doskonałym stanie. Czy warto zainteresować się importem pojazdu z Japonii? Zapraszamy do lektury!

 

import samochodów z japonii

 

Import aut z Japonii – bez oszczędności, bez kompromisów!

 

Podchodząc do tematu sprowadzania samochodów z Japonii powinniśmy wiedzieć, że tamtejszy rynek motoryzacyjny różni się znacząco od rynku europejskiego czy amerykańskiego. To nie jest miejsce, gdzie szukamy oszczędności przy zakupie samochodu. To nie jest miejsce, gdzie rozglądamy się za niedrogim, pospolitym autem. To nie jest miejsce, gdzie możemy przebierać w ofertach. Przeciwnie – ceny samochodów oferowanych w Japonii są podobne do tych w Europie, a samochodów jest zdecydowanie mniej niż w USA. Dlaczego więc coraz więcej ludzi zwraca wzrok w kierunku Japonii? Co jest w autach z Kraju Kwitnącej Wiśni, że ludzie decydują się szukać samochodu właśnie tam? Jakie auta warto importować?

 

Japonia to kraj, gdzie kultura motoryzacyjna rozwinięta jest bardzo mocno. Po pierwsze dlatego, że sami Japończycy to naród ludzi kulturalnych. Po drugie, posiadanie samochodu w Japonii jest drogie. I nie, wcale nie chodzi o sam zakup. W grę wchodzą wysokie koszty ubezpieczenia, drogie i bardzo skrupulatne przeglądy obowiązkowe oraz kosztowne naprawy. A jak coś jest drogie, to warto o to zadbać. Ciężko więc spotkać na ulicach japońskich miast zdezelowane auta, których stan jest wątpliwy. Większość pojazdów jest zadbana, czysta i dopracowana mechanicznie. I nawet fakt, że w dużych miastach jest ciasno, nie powoduje sytuacji znanej z Francji czy Włoch, gdzie nawet drogie auta wizualnie mogą pozostawiać wiele do życzenia.

 

import aut z japonii

 

Samochody z Japonii – czego więc szukać?

 

Z doświadczenia wiemy, że nie warto nastawiać się na szukanie w Japonii samochodów stosunkowo popularnych. Oczywiście, możemy znaleźć tam niesamowicie zadbaną Toyotę Corollę, jednak po podliczeniu kosztów importu (o czym później) i potrzebnych przeróbek, może okazać się, że w tym wypadku możemy iść do salonu po nówkę. Na szczęście rynek samochodów używanych w Japonii ma do zaoferowania auta, których trudno szukać gdzieś indziej! Przebierać możemy w luksusowych samochodach z Europy, Japonii czy USA. Możemy znaleźć kultowe samochody sportowe. Warto również zerknąć na oferty klasycznych pojazdów, czy to rodzimych czy zagranicznych.

 

Japonia to raj dla miłośników motoryzacji oraz osób, które szukają unikatowych modeli. To również dobry rynek, by znaleźć samochód, który ma być inwestycją. Jednak najważniejszą cechą właściwie wszystkich aut z Japonii jest ich stosunkowo niski przebieg oraz niejednokrotnie perfekcyjny stan techniczny i wizualny. Sprawdźcie nasz materiał, w którym pokazujemy świetnego Mercedesa i zobaczycie o co chodzi. A jak przy Mercedesie jesteśmy, to podpowiemy, że jest to jedna z ulubionych marek zagranicznych w Japonii.

 

import samochodu z japonii

 

Luksus, sport, klasyka?

 

Europejskie marki samochodowe cieszą się dużym uznaniem w Japonii. Jednak są to przede wszystkim marki luksusowe. Egzemplarze, którymi warto się zainteresować, to auta bogato wyposażone z najmocniejszymi, dostępnymi silnikami, najczęściej z kierownicą po lewej stronie. Zapytacie, jak to po lewej? Przecież w Japonii kierownica jest z drugiej strony. Owszem, jednak przy luksusowych pojazdach jest pewien wyjątek. Dla Japończyka kierownica po „złej” stronie jest wyznacznikiem statusu społecznego. Z reguły te samochody więcej stoją w garażu niż jeżdżą, więc nie mają z tym problemu. Dla klienta z Europy odpada koszt przeróbki wnętrza. Oczywiście, te auta są perfekcyjnie utrzymane i mają symboliczne przebiegi.

 

JDM czyli Japanese Domestic Market – zlepek słów, który u petrolheada powoduje gęsią skórkę. Są to pojazdy, które nie były sprzedawane poza Japonią. Jest to szereg modeli, które obecnie są kultowe i osiągają zawrotne kwoty w Europie. Kto z nas nie marzył o oryginalnym Nissanie Skyline, Maździe RX7 czy Toyocie Suprze? To również dobry traf, jeśli chodzi o import aut z Japonii. Nie można pominąć samochodów klasycznych. W Japonii możemy trafić absolutnie wspaniałą Toyotę 2000GT, jak również idealne Porsche 911 w imponujących wersjach silnikowych. A to tylko wycinek tego, co warto z Kraju Kwitnącej Wiśni sprowadzić.

 

import auta z japonii

 

To się ceni, a na to uważajcie!

 

Jak zawsze w przypadku importu samochodów z zagranicy, są duże plusy, ale są i rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę. W tym akapicie przedstawimy Wam w formie krótkich list wady oraz zalety sprowadzania aut z Japonii.

Plusy:

  • świetny stan samochodów

  • niskie przebiegi

  • importujemy tylko nieuszkodzone pojazdy

  • pewna historia samochodów

  • przed aukcją dostajemy pakiet zdjęć oraz opinię rzeczoznawcy

  • ciekawe modele, których nie znajdziemy gdzie indziej

  • niewielka ilość obowiązkowych przeróbek

Wady:

  • dłuższy czas oczekiwania na samochód

  • droższy koszt transportu

  • droższe cło

  • droższe tłumaczenia obowiązkowych dokumentów

  • samochody nie „lecą” do nas w kontenerach, tzw transport RO-RO

 

Podsumowanie

 

Import samochodów z Japonii to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie koniecznie chcą oszczędzić pieniądze przy zakupie auta. To opcja dla tych, którzy zamiast niskiej ceny preferują idealny stan pojazdu, niewielki przebieg czy unikalną wersją. To również świetny pomysł dla prawdziwych zapaleńców motoryzacyjnych poszukujących ciekawych i niedostępnych aut. Oczywiście, artykuł nie wyczerpuje wszystkich niuansów związanych ze sprowadzeniem samochodu z Japonii. To jedynie wstęp, krótka prezentacja czego możemy spodziewać się po tamtejszym rynku. Więcej ciekawych rzeczy dowiecie się w kolejnych wpisach, na które już dziś Was zapraszamy.

 

Tymczasem, jeśli szukasz perełki z Japonii bądź USA zapoznaj się z naszą ofertą lub skorzystaj z pomocy naszych fachowców!

 

Maciej Juraszek

Autorzy zdjęć (od góry):

Zdjęcie główne: Yousang/shutterstock.com

Niebieski Skyline: Chawapon Wongchuen/shutterstock.com

Stare 911: amit_thakare/shutterstock.com

Biały Skyline: Dayu Bali/shutterstock.com

Mercedes AMG: Karolis Kavolelis/shutterstock.com