Samochody z USA - oszczędność dla cierpliwych! Bonus
Seria trzech artykułów „Oszczędność dla cierpliwych” pokazała zawiłości związane z importem samochodów z USA. Jak widać, nie jest niemożliwe, by samemu spróbować zająć się tym tematem. Jednak wiemy również, że nie jest to proste. Po drodze może spotkać nas szereg niespodzianek i problemów, które musimy rozwiązać, by stać się właścicielem wymarzonego pojazdu. Do tego warto również posiadać szeroką wiedzę motoryzacyjną. Nie głupim pomysłem może być więc skorzystanie z usług firm, które zawodowo zajmują się sprowadzaniem samochodów ze Stanów Zjednoczonych.
No ale jak to? Dlaczego mam płacić komuś za coś, co mogę zrobić samodzielnie? Gdzie tu oszczędność, jak firma swoje skasuje, a ja i tak będę musiał czekać kilka miesięcy na auto? W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć, dlaczego warto powierzyć import auta z USA profesjonalistom! Aby ułatwić nawigację w tekście, na warsztat weźmiemy następujące elementy sprowadzenia samochodu z USA:
-
wybór i znalezienie samochodu
-
konwersja oraz naprawa
Poszukiwanie odpowiedniej sztuki
Zaczynamy od znalezienia odpowiedniego samochodu. Naturalnie, przed podejściem do licytacji musimy zweryfikować jego uszkodzenia i ogólny stan, co przekłada się na opłacalność całego przedsięwzięcia. Szukając popularnego modelu, trafimy na mnóstwo ofert, które musimy przesiać, by nie trafić na minę. I może nie wygląda to na jakiś poważny problem. Możemy wziąć smartfon do ręki, wejść na Copart i zacząć poszukiwania. Jednak musimy mieć na uwadze, że jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, możemy nie zauważyć pewnych niuansów, które dyskwalifikują wybrany pojazd.
Współpracując z firmą, która sprowadziła do Polski kilka tysięcy samochodów (Arkam Cars do tej pory sprowadził ponad 2000 pojazdów!) możemy założyć, że osoby tam pracujące mają już doświadczenie w tej materii. Wiedzą gdzie szukać, jak sprawdzać oraz co w danym budżecie ma najwięcej sensu. Profesjonalni importerzy posiadają również odpowiednie licencje, które ułatwiają licytacje oraz weryfikacje samochodów w różnych domach aukcyjnych. Co ważne dla osób, które zastanawiają się nad różnymi modelami, firma importująca może nam podpowiedzieć, czy dane auto faktycznie jest warte zachodu czy jednak powinniśmy zainteresować się czymś innym.
Dodatkowo, darmowe konta na popularnych portalach, posiadają pewne ograniczenia, które nie występują w kontach dla profesjonalistów. Te ograniczenia to na przykład możliwość licytowania tylko jednego samochodu naraz. Na darmowym koncie nie będziemy mogli podejrzeć kilku aukcji na żywo. Dużym ograniczeniem jest również maksymalna kwota, którą możemy zapłacić za pojazd. Na portalu Copart jest to 2000 USD. W przypadku droższych zakupów, jesteśmy zobowiązani wpłacić depozyt w wysokości 10% wartości auta. Warto więc zastanowić się, czy jesteśmy na tyle pewni, że wybrany przez nas egzemplarz, będzie tym właściwym. W przeciwnym razie albo stracimy czas albo pieniądze.
Weryfikacja stanu oraz historii pojazdu
Wiemy, że sprowadzając uszkodzony samochód ze Stanów, powinniśmy sprawdzić jego historię. To również nie jest skomplikowane. Na pomoc przychodzi nam na przykład portal Carfax, gdzie po wpisaniu numeru VIN, dostajemy zestaw materiałów, które pokazują nam przeszłość auta. Aby jednak dostać taki raport, musimy za to zapłacić. Zakup pojedynczego raportu może i nie jest drogi, jednak chcąc sprawdzić kilka samochodów, uzbieramy niemały już rachunek. Jeśli zlecimy sprowadzenie samochodu importerowi, to on jest zobowiązany do weryfikacji historii pojazdu. W cenie prowizji takiej firmy otrzymamy więc to, za co sami musielibyśmy zapłacić.
Dodatkowym plusem przedsiębiorstw zajmujących się sprowadzaniem samochodów do Europy jest szeroka siatka kontaktów w USA oraz fakt, że takie firmy często same wylatują do Stanów. Dzięki temu wiedzę na temat historii oraz stanu pojazdu czerpią nie tylko ze źródeł dostępnych w sieci. Arkam-Cars kilka razy w roku pojawia się w USA i własnoręcznie weryfikuje dostępne pojazdy, które budzą zainteresowanie klientów lub właścicieli, którzy uzupełniają kolekcję salonu.
Transport samochodu do Polski
Po wygraniu aukcji i uiszczeniu wszystkich opłat z tym związanych czeka nas transport pojazdu do Polski. Jak wspominaliśmy w poprzednich tekstach, czeka nas zorganizowanie transportu w trzech krokach:
-
transport z placu aukcyjnego do portu
-
transport morski do Europy
-
transport z europejskiego portu/agencji celnej pod dom
Wydawać by się mogło, że wystarczy złapać za telefon i ustalić termin oraz warunki transportu. Jednak tu istnieje mnóstwo zmiennych. Wolne miejsce na ciężarówkach, pusty kontener do frachtu morskiego czy miejsce na statku to tylko przykłady tego z czym musimy się zmierzyć. Profesjonaliści, którzy regularnie korzystają z usług firm spedycyjnych przeważnie mają podpisane umowy na transport. Dzięki temu mogą być traktowani bardziej priorytetowo niż jednostkowy, okazjonalny klient. Do tego dochodzi również niższa cena, która determinowana jest ilością zleceń.
Naprawa i konwersja
Jeśli ktoś z Was jest mechanikiem i ogarnia tematy samochodów ze Stanów Zjednoczonych, może pominąć ten akapit. Jednak, jeśli nasze umiejętności obsługi mechanicznej auta kończą się na samodzielnym uzupełnieniu płynu do spryskiwaczy bądź zmianie piór wycieraczek, ewentualnie, potrafimy wymienić koło, nie ominiemy spotkania z fachowcem. Nawet, jeśli samochód, który sprowadzimy będzie nieuszkodzony, to musimy pamiętać, że należy dostosować go do europejskich przepisów.
A, że jednak ściągamy pojazdy mające za sobą mniejsze lub większe przygody, to zorganizowanie porządnego mechanika to duży sukces. Takiego, który zna się na samochodach z USA, takiego, który wie, jak sprawić by pojazd cieszył nabywcę, takiego, co ogarnie części i wszystko sprawnie poskłada. Z tym bywa różnie, a ktoś, kto nie ma zbyt szerokiej wiedzy na ten temat, może paść ofiarą nie do końca sumiennych „fachowców”.
Firmy zajmujące się profesjonalnie importem najczęściej mają swoje własne warsztaty położone w okolicy głównej siedziby lub prowadzą dobrze zorganizowane współprace z niezależnymi serwisami samochodowymi. Oczywiście, takie punkty specjalizują się w autach z USA, dzięki temu jest pewność, że wiedzą co robią. Jednak wbicie się w termin w takich placówkach może być bardzo trudne, o ile nie niemożliwe. Zlecając pomoc w naprawie importerowi, możemy liczyć zarówno na lepszą cenę oraz szybszą realizację zlecenia.
Kwestia cen i terminów wynika oczywiście z ilości zleceń, które importer daje serwisowi. Dzięki temu warsztat ma w miarę stałą ilość samochodów do ogarnięcia, a zleceniodawca może się targować. Na przykładzie naszej firmy – Arkam Cars posiada własny serwis wielostanowiskowy, który znajduje się w Węgierskiej Górce, zaraz obok salonu i biura firmy. Z racji tego, że oferta importu skierowana jest nie tylko dla klientów lokalnych, ale dla całej Polski, to warsztaty, z którymi współpracujemy mieszczą się właściwie w każdym większym mieście w kraju. Dzięki temu mamy pewność, że klient odbierze sprawny pojazd w swojej okolicy.
Kwestia, której nie możemy pominąć to również dostępność i ceny części zamiennych. Tu również profesjonaliści mają większe pole do popisu, zarówno jeśli chodzi o ceny, jak i o miejsca, gdzie te części można znaleźć. Firma, która szuka zamienników do kilku, kilkunastu czy kilkuset samochodów, ma dużo lepsze warunki handlowe niż prywatny klient, szukający zderzaka, lamp czy szyby do jednej furki. Wspomnieliśmy też, że importerzy mają własne kontakty za granicą, co pomaga przy znalezieniu rzeczy ciężko dostępnych na rynku, czy to pierwotnym czy wtórnym.
Czy to wszystko?
Ok. Sprowadzony samochód jest naprawiony i dostosowany do europejskich przepisów. Została nam rejestracja i ubezpieczenie. W tej materii również możemy polegać na pomocy importerów. O ile do Wydziału Komunikacji musimy iść osobiście, o tyle kwestie ubezpieczenia możemy zlecić firmie. Importerzy współpracując z ubezpieczycielami są w stanie zaproponować nam lepsze stawki OC, AC czy innych opcji ochrony pojazdu. Do tego firmy importujące samochody współpracują również z innymi podmiotami. Jeśli kupujemy auto na kredyt lub bierzemy go w leasing, importer może nam przedstawić dogodne warunki finansowania. Jeśli dbamy o czystość i wygląd auta, z profesjonalistą możemy wynegocjować fajne warunki na usługi detailingowe, gdyż większość firm prowadzi kooperacje również z takimi placówkami.
Podsumowanie
Jak widać, import samochodu z USA to procedura nieco skomplikowana i w pewnym sensie nieprzewidywalna. Nie mając doświadczenia w tej materii, możemy stracić i czas i pieniądze. Zlecając usługę importerowi nie musimy martwić się o nic. To firma, z którą współpracujemy będzie mieć na głowie wyszukanie odpowiedniego pojazdu. To importer będzie musiał zorganizować transport. Wreszcie, nie my będziemy szukać mechanika, który naprawi i dostosuje nasz samochód do jazdy po polskich drogach. My płacimy za auto gotowe do odbioru i spokojnie czekamy, aż zadzwoni telefon z informacją, że możemy już go odebrać. Czy więc prowizja, którą zapłacimy firmie za sprowadzenie samochodu, to strata naszych pieniędzy? Biorąc pod uwagę niespodzianki, które mogą pojawić się na każdym etapie importu oraz czas, który musielibyśmy poświęcić na organizację tego przedsięwzięcia, nie sądzę. Jest przeciwnie, oszczędzamy kupę czasu oraz pieniędzy załatwiając wszystko w jednym miejscu.
Maciej Juraszek
Autorzy zdjęć:
Zdjęcie główne - gpointstudio/shutterstock.com
Logo Volvo - arkam-cars.pl
Corvette - arkam-cars.pl
Statek - greenoak/shutterstock.com
Warsztat mechaniczny - George Dolgikh/shutterstock.com
Macan - arkam-cars.pl